Yenilenme Ayı Ramazan

Yenilenme Ayı Ramazan

Abdulkadir Yılmaz

Tarih: 2019-05-01

Ramazan ayı öncelikle Kur’ân’ın indirildiği aydır. O, zaman rehberliğiyle insanlığı mutluluğa ve huzura götüren, öğüt ve çağrısıyla her dönem insanlığı aydınlatan, taşıdığı değer ve anlamlar, getirdiği ahlak ve erdem ilkeleriyle daima taze ve yeni kalan Kur’ân’ın hayatımızdaki yeri, Ramazan ayında yeniden gözden geçirilmelidir. Çok okunmalı, manası üzerinde çokça tefekkür edilmeli, yüce Rabbimizden bize gelen bir mektup gibi telakki edilip, o yüce kitaba ayrı bir ihtiram, sevgi ve saygı gösterilmelidir.

Allah Rasûlü’nün (s.a.v.), “İnanarak ve karşılığını yalnız Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman 28) müjdesine mazhar olmak için oruçları bu şuurla tutmalıdır.

Oruç tutmanın bedenimize, ruhumuza, toplumumuza sayısız faydaları vardır. Mesela bir faydası, nimetlerin kadrini kıymetini bilmektir. Havva annemiz yasak meyveyi yemeden önce dünyayı görse idi eminim bu unutkanlık ve gaflete düşmezdi. İnsanoğlunun yapısı böyledir. Elindeki nimetlerin kaybetmeden kıymetini bilemez, açlığı yaşamadan da açların hallerinden anlamaz. O zaman Ramazan ayı Allah’ın lütfuna mazhar olan insanın belli bir süre zarfında bunlardan kendini uzak tutarak, bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği, nimete ulaşamayan insanların halini anladığı ve paylaşmayı öğrendiği aydır.

Bu dünya, imtihan yurdudur. İmtihan yurdunda insana en lazım olan erdemlerin başında sabır gelir. Kötülükler karşısında sabır, ibadetleri yapmada sabır, iyiliklere devamda sabır. Sabır ile irade kardeştirler. Ramazan ayının duygulara firen yaptıran ve sabrı öğreten geliştiren bir ay olması hasebiyle kulluğumuza katkıda çok önemli bir yeri vardır.

Eş ve dostlarla veya ihtiyaç sahipleri ile yenen iftar yemekleri, cömertliği, ikramı ve paylaşmayı öğretir. Teravih namazları ibadetin neşe ve coşkusunu bütün topluma yayar. Kadir Gecesi, iyi değerlendirebilir, Rabbimizi memnun edersek ömrümüzü seksen yıllık bir ilave ile bereketlendirir.

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Yazarın Diğer Makaleleri

Hadis Karşıtlarına Dikkat

Bugün İslam âlemi üzerinde oynanan oyunların ne kadar etkili olduğu ortadadır. Bütün kan, zulüm, gözyaşı hep bu coğrafyadadır. Ve en kanlı çarpışmalar ve savaşlar d...

Yenilenme Ayı Ramazan

Ramazan ayı öncelikle Kur’ân’ın indirildiği aydır. O, zaman rehberliğiyle insanlığı mutluluğa ve huzura götüren, öğüt ve çağrısıyla her dönem insanlığı aydınlatan, ...

İman ve İhsan

“Allahım! Beni amellerin ve ahlâkın en güzeline kavuştur. Onların en güzeline ancak sen ulaştırabilirsin. Beni kötü işlerden ve kötü ahlâktan muhafaza et. Bunlardan...
Tüm Yazıları