En Kutlu Sefer “Hac”

En Kutlu Sefer “Hac”

Abdulkadir Yılmaz

Tarih: 2017-08-01

Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi, elbette Mekke’de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâbe’dir. Onda apaçık deliller, Makam-ı İbrahim vardır. Oraya kim girerse güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa) şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey O’na muhtaçtır.) (Âl-i İmrân, 3/96-97)

İbni Abbas’tan (r.a.) rivayetle: Resulullah (sav) bize hitap ederek şöyle buyurdu: “Ey insanlar! Hac size farz kılındı.” Bunun üzerine el-Akra b. Hâbis ayağa kalkarak: “Ey Allah’ın elçisi! Hac her yıl mı (bize) farzdır?” diye sordu. Bunun üzerine Resulullah (sav) şöyle buyurdu: “Hayır, bir defa farzdır. Kim daha fazla yapacak olursa, o nafiledir.” (Müslim, Tirmizî)

Yukarıdaki ayet ve hadisler ışığında olaya bakınca İslam’a göre belirli bir zenginliği olan her Müslüman’a ömründe bir defa hac etmesinin farz olduğu açıkça görülüyor. İşte bu hac farizasının zamanı yaklaşıyor, bu sebeple duygusal anlamda bizlere tesir edecek ve haccımıza daha fazla anlam katacak bir şeyler söylemek isterim.

“Makbul haccın karşılığı cennetten başka bir şey değildir. Umre de diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.” (Müslim, İbni Mace)

“Hac ve umreyi art arda yapınız. Çünkü bu ikisi, körüğün demir, altın ve gümüşün pasını giderdiği gibi fakirliği ve günahları yok eder.” (Tirmizi, Nesai, İbni Mace)

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Yazarın Diğer Makaleleri

Yeter Artık Birleşmeliyiz...

Kur’ân ve hadis-i şerifler göstermektedir ki İslam dini kâmil mükemmel bir dindir. Eksiksiz bir şekilde tamamlanmıştır. Bu anlamda uzuvları tamam olan bir insana be...

Hadis-i Şerifleri Şüphe Denizinde Boğmak…

Altın arayanların birkaç gram altın elde etmek için tonlarca dere kumunu elekten geçirdiklerini belgesellerde ve hatta filmlerde çok izlemişizdir. Neticede elde edi...

En Kutlu Sefer “Hac”

Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi, elbette Mekke’de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâbe’dir. Onda apaçık deliller, Makam-ı İbrahim ...
Tüm Yazıları